Stalking – termin pochodzący z języka angielskiego, który oznacza „podchody” lub „skradanie się”[1]. Pod koniec lat 80. XX wieku stalking zyskał dodatkowe negatywne znaczenie na skutek nowego zjawiska społecznego, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi Hollywood. Obecnie stalking jest definiowany jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”. WIKIPEDIA)
Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi, tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej, zagrażającej życiu ofiary[2]. Ofiarami stalkingu w dużej mierze są kobiety, a najczęściej stalkerami zostają mężczyźni, którzy się rozstali ze swoją partnerką[3].
w 72% przypadków ofiarami stalkingu były kobiety, a w 28% mężczyźni, w 63,6% przypadków ofiarami stalkingu były kobiety w wieku poniżej 40 lat, 82,5% ofiar (mężczyzn i kobiet) wskazało na mężczyznę jako swojego prześladowcę, 75,8% sprawców stanowili mężczyźni poniżej 40.
(NIEBIESKA LINIA)
Od wielbiciela do zabójcy » Niebieska Linia IPZ
DARIUSZ Z WANNY
Kultowa postać rozsławiona przez YOUTUBERÓW. Bohater „Trudnych Spraw” zakochany w Karolinie w prawdziwym życiu matematyk. ZAPRASZM JUŻ W TĘ SOBOTĘ o godzinie. 16.00 na LAJVA z DARIUSZEM Na temat STALKINGU I nie tylko.
AGNIESZKA KOTLARSKA- TRAGICZNA ŚMIERĆ MISS
Historia naszej Miss przypomina Amerykański True Crime. Niestety wydarzyła się tu, we Wrocławiu. Kiedy to adres każdej osoby można było znaleźć w książce telefonicznej. Jej oprawca Jerzy M. wyszedł jakiś czas temu na wolność. Miał obsesję na punkcie Agnieszki.
Jerzy M. był zwykłym, cichym mężczyzną mieszkającym na obrzeżach Wrocławia. Urodził się w 1959 roku i do czasu morderstwa nie wyróżniał się niczym szczególnym. Nie miał żony ani dzieci, a jego życie było pełne samotności i izolacji. Znajomi opisują go jako osobę nieśmiałą, zamkniętą w sobie, ale nie sprawiającą wrażenia niebezpiecznej. Pracował dorywczo, często zmieniał zajęcia i nigdy nie osiągnął stabilności finansowej ani zawodowej.– Pisze ONET.PL
Chociaż stalking jest zjawiskiem globalnym, obecnie nie ma uzgodnionej definicji na poziomie międzynarodowym. Ten brak wspólnej definicji utrudnia porównanie wskaźników rozpowszechnienia nękania w różnych krajach. Niemniej jednak w wielu badaniach podjęto próbę oszacowania rozpowszechnienia stalkingu, zarówno w poszczególnych krajach, jak i na całym świecie. Wyniki tych badań omówiono poniżej. Badanie przeprowadzone przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej wykazało, że w całej Unii Europejskiej 8,5% kobiet i 2,2% mężczyzn zgłosiło, że doświadczyło prześladowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy (Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej, 2014). Liczby te opierają się na badaniu przeprowadzonym wśród 42 000 kobiet i mężczyzn w wieku 18 lat i starszych mieszkających w 28 państwach członkowskich UE. Badanie przeprowadzone przez Biuro Statystyki Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wykazało, że w Stanach Zjednoczonych 3,4 miliona osób w wieku 18 lat lub starszych padło ofiarą prześladowania w ciągu jednego roku
RENIFEREK
Kultowy serial NETFLOX gdzie stalkuje kobieta. Opisuje pewien proces psychologiczny i tego jak rodzi się ta obsesja. Polecam mój wpis tuż po premierze serii:
Historia Stalkingu a właściwie samotności w serialu #netflix pt. „Reniferek” – Szczerze o relacjach