Problemy wychowawcze młodzieży w telewizji

Problemy wychowawcze młodzieży w telewizji

Telewizja bardzo interesuje się problemami dojrzewania u młodzieży. Często myślę jakim byłabym dzieckiem gdybym wychowywała się w tych czasach. Każde czasy są trudne a życie to umiejętność funkcjonowania w trudnych czasach.

Osiemnaście lat to trudny etap w naszym życiu. Filmy i seriale skupiają się na kulminacyjnym momencie czyli śmierci nastolatki jak to było w 13 powodach. Tajemnicza śmierć czy zabójstwo? Jak w serialu „Bunt” gdzie obserwujemy życie młodzieży w Ośrodku Wychowawczym. Harlan Coben również porusza ten temat w książce „Zachowaj Spokój”. Możemy zaobserwować, że dorastanie to trudny okres niezależnie od statusu.

W serialach widzimy zagadki. Okazuje się, że w pozornie idealnych relacjach okazuje się, że ojciec nie jest biologicznym ojcem dziecka. Jest to jedna z najbardziej ciekawych tajemnic wszelkich. Dziś dzień świadomości alienacji rodzicielskiej ale nie chciałam zagłębiać się w ten temat. Wiadomo, że alienacja ma wpływ na rozwój dzieci. Traktowanie dzieci jako własność (Poddawanie ciągłęj kontroli ludzi dorosłych). Kontrola miłości i uczuć rodzica wydaje się czymś absurdalnym. Kontrola to ogólny problem.

Telewizja pokazuje jak trudno być rodzicem. Jak trudmo nie być rodzicem i nie chcieć być rodzicem. W owych filmach pokazani są zazwyczaj ludzie o wysokim statusie (U Cobena główna bohaterka jest panią lekarką). Problemy w dorastaniu to etap dorastania, bunt przeciwko rodzicom wydaje się bardzo ważny.

Co pokazują nam seriale? Czy płynie z nich jakaś lekcja?

Seriale chcą pokazać, że czasami potrzebujemy pomocy. Nie jest wstyd prosić o pomoc a wielu z nas jej potrzebuje. Bez wątpienia nie zawsze wiemy jak pomóc. Młodzi ludzie często zadają te same pytania co dorośli. Pytanie jak na to zareagujemy. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego ktoś tak postępuje a nie inaczej. Jakie są to problemy?

  • Problemy w relcjach z najbliższymi
  • Problemy psychologiczne (Zaburzenia, choroby psychiczne)
  • Problemy z tożsamością (Odpowiedzi na to kim są)
  • Agresja
  • Egoizm i brak zdolności do poświęceń.

W Polsce żyje około 7,5 mln dzieci i młodzieży. Dane WHO wskazują, że 20% osób z tej grupy wiekowej cierpi na szeroko pojęte zaburzenia psychiczne, z czego 50% wszystkich objawia się po raz pierwszy, zanim dziecko ukończy 14 lat. Jak wynika z analiz opublikowanych w raporcie NIK z kontroli dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w latach 2017–2019, blisko 9%, czyli ok. 670 tys. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia wykazuje zaburzenia psychiczne w stopniu wymagającym profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej.

Małgorzata Łoskot pisze w „Głosie Pedagogicznym”.

Problem jest system kontroli nad rodziną, nad dziećmi. Warto przypomnieć sobie film i książkę 13 powodów gdzie odkrywamy prawdę o życiu młodzieży na podstawie śmierci Hanny Baker. W „Buncie” taką postacią jest Maja Jurgowicz.Każdy z nas ma swoje problemy. Odporność na nie czyni nas ludźmi silnymi. Nie każdy z nas ma w sobie siłę aby wyjść z trudnej sytuacji. Zdrowe relacje są awsze drogą do lepszego samopoczucia.

Dbajmy o świat relacji z samymi sobą i o tych z naszym światem!

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: