Moje przygody wydawnicze- Literatura & marketing oraz „wejścia literackie”cz.1

Moje przygody wydawnicze- Literatura & marketing oraz „wejścia literackie”cz.1

Nepotyzm jest znany od wieków. Nepotyzm jest wszechobecny. Jednak teraz chcę napisać o współczesnej poezji i literaturze w ogóle. Literatura i poezja muszą zaistnieć w kulturze POP.

Mimo wszystko warto pamiętać, że jeszcze wiele wydawnivctw ci odmówi zanim trafisz na takie, które będzie chciało cię wydać. Jesteśmy wokół mamieni self-publishingiem i hasłem „wydaj swoją książkę „. W ten sposób powstają książki Blanki Lipińskiej ale to już temat na inną dyskusję. Jakie są moje prrzygody z wydawnictwami? Dziesięć lat temu było całkiem ok. Drukowano mnie z przyjemnością, znałam szefów wydawnictw i nie bylo problemu by drukowano moje teksty. Zmieniają się czasy i niektóre wydawnictwa trwają bo idą z duchem czasu co jest objawem bardzo dobrym. Dla mnie największą wadą sztuki i litteratury jest fakt, że decyduje o tym co kto wyda nie poziom wydawniczy (Chociaż wydawnictwa stwierdzą, że to ma poziom. W wydawnictwie pracują przecież osoby kompetentne czyli po studiach np. filologicznych ). Tylko pewnie większość dostała pracę w innych okolicznościach przyrody ale nie wnikajmy. Wydanie książki to musi być przede wszystkim zysk. Dlatego wydawnictwo Edipresse Polska (Blanki L) może być zadowolone. Będzie dużo kasy i jeszcze prawo do filmowania.Po pierwsze zyski. Teoretycznie nie jest to głupie myślenie. Zauważmy, że niektórzy reżyserzy np. robią proste seriale a po godzinach tworzą ambitne kino. Wielu wydawców też tak myśli, dotyczy to też wydawców muzyki, aktorów czy artystóow. Wiadomo, że ambitną literaturę robią ludzie, których stać. Dlatego pisarze i poeci ciężko pracują wykonując inne rzeczy.

Jestem nietypowa bo nigdy nie lubiłam Bibliotek. Mimo wszystko to przechowalnie książek. To też powód do dumy jak książka jest w Bibliotece. Autor by przetrwać musi uczestniczyć w spotkaniach aby każdy zrozumiał „co autor miał na myśli”. To nie są łatwe czasy dla edukacji , dziś książka to gadżet. Musi się sprzedać. Ta niechęć do Bibliotek może wynikać z tego, że mój ojciec tworzył kolekcję książek. Zawsze było pełno książek, stare obrazy i antyczne meble. Tato miał swoje biuro w pracy z zieloną lampką. Akurat te Biblioteki lubię. Może też, że nie lubię wypożyczać książek a zdecydowanie wolę kupić.

Warto znać intencje i oczekiwania wydawnictw. Na pewno wielu pisarzy jawi się znikąd (Bez historii i doświadzenia literackiego świata). Poezja kojarzy się negatywnie, jako język „ą” i „ę” a więc aroganjca i narcyzm.

Przy okazji na zakończenie mojego TEST Z POEZJI WSPOŁCZESNEJcz.1

  1. W którym roku Nagrodę Nike otrzymał Eugeniusz Tkaczyszyn- Dycki?

a) 2019

b) 2012

c) 2016

d) 1999

2. Jak przetłumaczyć niemieckie słowo „Pulverkopf”, które jest tytułem książki Edwarda Pasewicza.

a) Zimna woda

b) Ciepla dolina

c) W gorącej wodzie kąpany

d) Zimna wódka

3. Jaki tytuł ma książka poetycka nagrodzona Nike 2022 , której autorem jest Jerzy Jarniewicz?

a) Mondo cane

b) Jean Paul Belmondo

c) Zero

d) Krematoria

Czy znasz te odpowiedzi jeśli nie czytasz poezji itd. i nie należysz do tego światka. To tylko przedsmak i zapowiedź. Jeśli nie znasz tych tytułów to czas poszukać!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *