Rzadko mowi się o mężczyznach jako ofiarach. Zwłaszcza z perspektywy kobiet.
Kochani, ta sprawa o stalkingu zaintrygowala mnie. Wcześniej temat temat poruszyła na blogu Karolina Anna a obecnie #netflix zrobił dokument. Kiedy mamy na myśli stalking to sprawczyni/sprawca wydaje się nam z góry znany. Tu też było podobnie teoretycznie.
Jednak odkrycie prawdy i niesamowity plot twist pokazały, że stalking może być nieoczywisty. Rzadko mówi się też o mężczyznach, którzy są stalkowani przez kobiety. Tu jest właśnie ten przypadek. Facet idzie na randkę , spotyka się z dwiema kobietami i żadnej nic nie obiecuje. Jedna to Liz a druga Cari.
Kolejnego dnia stalkuje go Cari, która znika nagle i jest stalkerką. Jest poszukiwana ale z czasem pyta gdzie ona jest. No i to zaskakujące zakończenie, które mrozi krew w żyłach.
Czym jest STALKING:
WIKIPEDIa
Stalking – termin pochodzący z języka angielskiego, który oznacza „podchody” lub „skradanie się”[1]. Pod koniec lat 80. XX wieku stalking zyskał dodatkowe negatywne znaczenie na skutek nowego zjawiska społecznego, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi Hollywood. Obecnie stalking jest definiowany jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się czy prześladowanie zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”.
Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi, tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej, zagrażającej życiu ofiary[2]. Ofiarami stalkingu w dużej mierze są kobiety, a najczęściej stalkerami zostają mężczyźni, którzy się rozstali ze swoją partnerką[3].
Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w art. 34 określa stalking jako umyślne powtarzające się zastraszające działania wymierzone w daną osobę, powodujące, że obawia się ona o swoje bezpieczeństwo.
W polskim kodeksie karnym stalking (zdefiniowany jako uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności[4]) od 6 czerwca 2011 r. stanowi przestępstwo[5], zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 190a § 1 k.k.)[6] lub – w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – od 2 do 12 lat[7][8]. Osoba dopuszczająca się stalkingu nazywana jest stalkerem[9][10].
Zjawisko nękania istniało już w starożytności. Prawo rzymskie znało wykroczenie zwane adtemptata pudicitia (łac. naruszenie skromności) polegające na natrętnym chodzeniu za osobą dobrych obyczajów lub/oraz zaczepianiu jej[11].
Dave , zwyczajny mechanik. nawet przystojny chodzi na randki po rozstaniu. Spotyka tam Elizabeth. Potem spotyka nastę
KOŃCÓWKA ZASKAKUJE
Bo w stanach latwiej jest stalkować. Jednak niesamowite smutne jest zakończenie gdzie ta co była oskarżona o stalking jest ofiarą. Za wszystim stoi Elizabeth. Tak oto frustracja i zazdrość pewnej kobiety przyczyniły się do tragedii.
Badano to latami a okazało się sprawczyni jest ofiarą.