2 kwietnia- Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu- Autyzm u kobiet, dorosłych i dzieci

2 kwietnia- Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu- Autyzm u kobiet, dorosłych i dzieci

Według ICD 10 autyzm znajduje się w rozdziale:

V.  Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

  • Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (F00–F99)
  • F. 84. Całościowe zaburzenia rozwojowe

Czasami kiedy myślę o wszelakich zaburzeniach i dysfunkcjach mam wrażenie, że ludzie po prostu je sobie stworzyli by wyjaśnić pewne zachowania inne od tych, które uważają normalne. W większości każdy z nas ma zespół pewnych cech i zaburzeń, które przeszkadzają mu w życiu. Nie zrozumcie mnie źle, uważam, że kiedy jest problem należy go leczyć. Jednak dziś panuje moda na na posiadanie zaburzeń osobowości.

AUTYZ DZIECIĘCY

Czym jest autyzm? Najbardziej znany jest autyzm dziecięcy. Przez cztery lata mogłam obserwować dziecko,u którego zdiagnozowano autyzm. Byłam obok niego, obdarzyłam miłością. Czułam z nim wspólnotę dusz. Może kiedyś to przeczyta. Był bardzo specyficzny w niektórych sytuacjach. Kiedy np. wchodziliśmy do windy reagował płaczem, krzykiem. Bał się robić czegoś po raz pierwszy. Uwielbiał kiedy w jego życiu wszystko było ustalone. Jednak w jego życiu panował i panuje chaos. Dzieci z problemem autyzmu np. źle czują się w galeriach handlowych. W niektórych galeriach są specjalne godziny, gdzie dzieci z autyzmem mogą czuć się bezpiecznie. Pamiętam jak kiedyś gonilam Z po jednej z galerii.

Dzieci z tym zaburzeniem nie potrafią wyrażać uczuć i mają problem z empatią. W dzisiejszych czasach dorośli ludzie , ktorzy nie mają stwierdzonego autyzmu mają problem. Takie dzieci są często bardzo inteligentne. Z jest wysokofuncjonującym autystą. Poznałam też przypadek głębokiego autyzmu i to ten jest najtrudniejszym wyzwaniem dla wielu. Próba zrozumienia ciężkich przypadków jest najtrudniejsza. Z moich spostrzeżeń związanych z autyzmem miałam takie uczucie, że te osoby odnajdują wolność w wodzie. Pływanie daje im szczeście.

AUTYZM U KOBIET (DZIEWCZYNEK)

Autyzm u wysokofunkcjonujących dorosłych kobiet i dziewczynek najtrudniej rozpoznać, zdiagnozować. Pierwszą cechą charakterystyczną jest ten brak chęci zmian i z gory ustalony plan. Jednak jest to zbyt mało by uznać to za autyzm. Autyzm jest niejednorodnym zaburzeniem.

Osoby w spektrum autyzmu często mają tendencję do rozwijania  nietypowych pasji i obsesji np. obsesje na punkcie faktów (zapamiętywanie rozkładów jazdy pociągów, modeli samolotów, kategorii Pokemonów). Dzieci i dorośli w spektrum autyzmu z upodobaniem tworzą zbiory dotyczące szczególnych zainteresowaniach np. zbieranie znaczków

Ludzie z autyzmem potrafią myśleć tak jak zwierzęta. Potrafimy oczywiście rozumować jak ludzie – nie różnimy się przecież tak bardzo od reszty społeczeństwa. Autyzm jest jakby fazą przejściową między zwierzętami a ludźmi, co pozwala mi tłumaczyć „język zwierząt” na nasz własny. Potrafię więc wyjaśnić ludziom, dlaczego ich zwierzęta zachowują się w określony sposób.

Temple Gardin „Zrozumieć zwierzęta”

AUTYZM ATYPOWY

Autyzm atypowy jest bardzo poplaryzowany. Zazwyczaj myśląc o kimś z autyzmem myślimy jakby o kimś wybitnym, wysokofunkcjonującym o specyficznych cechach. Jednak wynika to z tego, że nie mówi się o autystach , którzy siedzą zamknięci w domach lub w ośrodkach pomocy. Nie ma to nic wspólnego z wybitnością. Powstały dwa najbardziej znane serial seriale czyli „The Good doctor” oraz „Atypowy”.

Osobiście tylko 3 sfery decydują czy to autyzm . Problem polega na tym, że każdy z naj w jakimś obszarze może/mógł mieć z tym problemy.

  1. relacje z ludźmi
  2. komunikacja
  3. sztywność zachowania

Autyzm atypowy, podobnie jak całe spektrum autyzmu, nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju co oznacza, że cały rozwój osoby autystycznej przebiega ścieżką inną od standardowej.

Każda inność jest wyjątowa dopóki niczyje życie nie jest zagrożone!

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: