Czego o życiu uczy nas koreański romans „Romance is a bonus book”?

Czego o życiu uczy nas koreański romans „Romance is a bonus book”?

Po hitowym „Squid Game „Netflix pokazał mi „Romance is a bonus book”. Serial o ludziach pracujących w wydawnictwie i ich rozterkach sercowych. W pierwszym odcinku widzimy, że odbywa się wesele Kang-Dani (Na yeong-Lee) bierze ślub. Nie jest przekonana do końca o swojej decyzji. Rozmawia o tym ze swoim przyjacielem Eun ho-Cha (Jong-Suk Lee) ale On nie pomaga jej w tej decyzji.

Spotykamy naszych bohaterów ponownie. On jest wziętym redaktorem i pisarzem (Moja praca marzeń) a ona rozwódką. Wysłała córkę do internatu a sama jest bezdomna. Jest tu nawiązanie do Parasite w kwestii mieszkania głównej bohaterki. Ważniejszym motywem od romansu bohaterów jest praca w wydawnictwie i szukanie pracy.

Kang- Danii nie umie znaleźć pracy. Szukają jednak do wydawnictwa stażystów. Aby dostać tę pracę Kang- Dani musi zaniżyć swój wiek , swoje umiejętności. Zostaje przyjęta bo w ciekawy sposób wypełniła formularz osobowy. Nikt nie wie o jej przyjaźni z Eun Ho- Cha. I co widzimy?

Sytuacja Kang- Danii jest mi bliska. Kang Dani od początku się wyróżnia. Co wzbudza zazdrość u pani SEO Yoo-seon Go. Pani SEO wyraźnie boi się konkurencji i się z tym nie kryje kiedy rzekomo kradnie pomysł Dani. W ogóle Danii się wyróżnia. Wiemy, że pracowała już wcześniej w marketingu co musiała ukryć. Wiadomo, że fakt iż mieszka u redaktora jest tajemnicą. W redaktorze Cha zakochana jest Hae-rin Song (Eugene Jeong) . Stażyści traktowani są jak w Polsce. Róbcie dużo, nie wyróżniajcie się. Kang Danii dostaje sporo szans i wszystkie wykorzystuje.

niestety wkrótce okazuje się, że jest wykształcona. Musiałaby przejść przez kolejną rekrutację. Praca w wydawnictwie to moja praca marzeń. Tak jak wydawanie moich książek i nie tylko moich książek.

Czego wobec tego nas uczy? Możesz osiągać w życiu sukcesy ale dla pewnych ludzi zawsze będziesz niżej. Możesz pracując w nowej firmie się starać ale nikt tego nie zauważy. Przypomina to POLSKĘ.

Jeśli osiągasz sukces to na pewno nie przypadkiem. W Polsce ludzie są egoistyczni. Nie lubią pomagać Ci na drodze do sukcesu. Jak to wygląda w Korei? Co by zrobiła Danii gdyby nie miała przyjaciela w wydawnictwie?

To kilka zasad , które zawsze znałam ale ten serial mi je uświadamił:

  1. Jeśli chcesz dostać pracę bądź zwyczajny i przeciętny
  2. Nigdy się nie wyróżniaj , nie możesz być lepszy od tego , który Cię zatrudnia (Nie w każdym środowisku tak jest ale w większości)
  3. Jeśli masz przerwę w zawodzie i w pracy to znaczy, że do niczego się nie nadajesz i koniec kropka.
  4. Nie liczą się twoje umiejętności i talenty bo zawsze znajdzie się ktoś lepszy i zapewne młodszy od ciebie.
  5. Na każdym kroku jest konkurencja. Twoja konkurencja to osoby, które znasz lub nie znasz. To wieczny konkurs.
  6. Pamiętaj, że ludzie to samoluby i egoiści. Nie chcą twojego sukcesu i zawsze martwią się o swój stołek!
  7. W pracy masz udawać bo tylko jak udajesz i kłamiesz np. w CV to masz szansę przejść dalej i doznać łaski rekrutacji. Z powodu przerwy odpadasz w CV.
  8. Liczy się twoje doświadczenie bez doświadczenia mają cię gdzieś i odrzucają twoje CV.
  9. Jeśli trafiasz do nowej pracy- Zawsze jesteś nikim i nie licz, że masz szansę by się przebić. Chcą tylko cię wykorzystać na kilka miesięcy. Bądź posłuszna i grzeczna!

Co dalej z Kang-Danii, która nawet sprzątała u swojego przyjaciela a on o tym nie wiedział (Nawiązanie do Parasite). Te punkty idealnie odzwierciedlają rynek pracy w Polsce.

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: