„Kolory Zła- Czerwień” recenzja na świeżo polskiego filmu na podstawie powieści Małgorzaty Oliwii Sobczak

„Kolory Zła- Czerwień” recenzja na świeżo polskiego filmu na podstawie powieści Małgorzaty Oliwii Sobczak

Książki nie czytałam więc oceniam film. Przyznam, że gdyby nie zapowiedź filmowa nie usłyszałabym o książce. Smutne realia rynku wydawniczego czyli jak ci nie sfilmują twojej książki to nie ISTNIEJESZ. Tak to właśnie działa. Nie ma się co dziwić, że nie wiecie nic o mnie.

Jak wiadomo serii kolorów jest nieco więcej. Nie spodziewajmy się niczego zaskakującego. Model skandynawskich kryminałów czyli morze i denatka wyłowiona z morza. Młody prokurator, który ma nieco inne podejście. O zmarłej właściwie nic nie wiadomo poza tym, że była bywalczynią pewnego klubu i była córką sędziny. Monika lat około dwadzieścia parę. Wchodzi do klubu i chce tam pracować. Zarywa do właściciela, z ktorym ląduje w łóżku. Typowe zachowanie młodej dziewczyny. Denatki życie nic ciekawego- Ojciec adwokat i matka sędzina, szklany dom i nieszklane problemy. Powiązania tatusia a ona zaczyna szaleć by zrobić na złość rodzicom. Brzmi znajomo? Ale czy aby na pewno.

Znamy ten obraz z filmów i seriali. zawsze jest jeden sprawiedliwy , syn prokuratora , którego zamordowano. Mamy gangsterów i klub. Czujecie ten zapach znany z historii crime i true crime? Mamy tu bardzo dużo brutalności. Mamy matkę, która szuka morderców córki. Mamy tu młodego, ambitnego prokuratora, który szuka prawdy.. . Podejrzani są oczywiście wszyscy i naczelny szef klubu także bo zajmował się kobietami w nieodpowiedni sposób. Jak biznes jest to klub, prostytucja i narkotyki. Trochę nie rozumiem dlaczego Monika trafiła do tego klubu, jaki miała cel. Mimo wszystko jest ona bohaterką bezbarwną, nijaką. Oczywiście „każdy facet” chce ją zaliczyć.

Żeby było smutniej pani sędzina zdradza męża z patologiem. Tadeusz samotnie wychowuje Maria, synka swojego. Moni traktuje go jak swego przyjaciela i brata. Po tym kiedy zostaje zgwałcona on udziela jej schronienia. Czuje się przy nim bezpieczna. Każdy by sie czuł. Po chwili…Dochodzi do zabójstwa. I mamy już krzywdę dwóch rodzin. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo się wszyscy krzywdzimy.

Jak bardzo się krzywdzimy zamiast szukać lepszej drogi. Temat gwałtu i morderstw jest zawsze na topie jak i przemoc. Przeszkadza mi w tej fabule, że nie rozumiem po co nasza bohaterka szła do klubu. Chciała się zabawić i pracować w klubie u ganstera? Dla mnie trochę to dziwne. Brakuje mi w filmie jej relacji z rodzicami. Wiadomo, że wiedzieli o niej mało.

W takich sytuacjach jest wiele rodzin. Myślę, że trudno nam pojąć ilu ludzi cierpi wokół nas i mierzy się codziennie z tego typu dramatami. Czy naprawdę mężczyźni pokazywani są jako gwałciciele, którzy marzą tylko by ich „przyjaciółka” przeleciała?

Mężczyźni też są dobrzy. Problemem tego typu filmów jest fakt, że mają pouczać zwłaszcza młodych mężczyzn. Edukacja seksualna ogólnie w naszym kraju stoi. Na szczęście jest aga szuścik czy sexed,pl. Jednak przemoc jest i będzie. Przemoc po prostu jest w naszym życiu.

O sprawie rosnącej statystki morderstw w 2023, w porównaniu z poprzednimi latami, pisze „Rzeczpospolita”. „W tym roku doszło już do 356 zabójstw, to o 54 więcej niż w tym samym czasie minionego roku – wynika z danych Komendy Głównej Policji (…). W ubiegłym było ich 507 (o 127 mniej niż rok wcześniej). W obecnym (do lipca) już 356 – czyli o 17 proc. więcej wobec tego samego okresu zeszłego roku. Średnio miesięcznie życie z cudzej ręki traciło 51 osób, rok wcześniej – 43” – wylicza gazeta.

https://wiadomosci.wp.pl/coraz-wiecej-zabojstw-w-polsce-fatalne-statystki-6931083755453184a

Być może gdyby każdy w jakimś stopniu mógł zaspokoić swoje potrzeby seksualne byłoby prościej. Niestety istnieje tyle przekonań, religijne mity o zlym seksie, który wynika z naszej natury. Seks to część naszego życia. Warto edukować seksualnie na każdym kroku!

Warto film obejrzeć. Co do książki, nie czytałam. Chociaż braki w fabule aż bolą.

Na moją ocenę takie 6,5/10

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: