Droga do poczucia własnej wartości cz.2 „Zamiast próbować być najlepszy na świecie, bądź najlepszy dla świata” Regina Brett

Droga do poczucia własnej wartości cz.2 „Zamiast próbować być najlepszy na świecie, bądź najlepszy dla świata” Regina Brett

Czym jest poczucie wartości? Poczucie wartości to takie narzędzie, które pozwala nam wierzyć w to co robimy. Dobry przykład to mp. lekarz, ktory chce być dobry lekarzem i ma ku temu narzędzia. Jeśli jest ambitny i ma cel i ma świadomość, że jest w tym dobry to jego poczucie wartości sprawia, że ludzie , potencjalni pacjenci mu ufają.

Poczucie wartości istotne jest w świecie artystów. Muszą pokazać „To co napisałem, zrobiłem to moje dzieło”, patrzcie i podziwiajcie . Dojrzałam do tego momentu kiedy mam poczucie wartości względem tego co tworzę i piszę. Nikt od razu nie rodzi się z taką pewnością. Pomaga ona jednak w budowaniu relacji ze światem i w przekonywaniu ludzi. Popatrzcie na pewność siebie polityków. Dochodzą do władzy bo ich pewność siebie fascynuje.

Pewność siebie to wiedza o naszych umiejętnościach. To wiedza, że można zaufać.

BYCIE SŁAWNYM A POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Sława jest zazwyczaj okrutna. Widzimy w telewizji, że nie każdy radzi sobie z wielkimi pieniędzmi i błyskiem fleszy.

Sława jest pragnieniem. Każdy chciałby spróbować wszystkiego. Mieć wszystko: miłość, pieniądze, sławę i być uważanym za kogoś mądrego. Poczucie wartości tracimy po rozstaniu kiedy zastanawiamy się co z nami nie tak, że ta osoba nas nie chciała. Poczucie wartości sprawia, że potrafimy budować relację bez blasku fleszy.

Kiedy zrozumiesz jakie to czynniki pracuj nad nimi. Spróbuj dostrzec swoje zalety. To nie jest prosta sprawa. Poczucie wartości niszczą nam zazwyczaj inni ludzie pokazując nam, że nic nie znaczymy. Niczego nie dokonamy. Musimy zaakceptować to, że ludzie będą nas nie lubić i obrażać. Dlatego mamy swoje „towarzystwo”. Nasze towarzystwo, ludzie, którymi się otaczamy mają też nas wspierać. Czasem w takich towarzystwach ludzie się łączą w pary, w szkole, w podróży, istnieje sporo miejsc gdzie można się spotkać. Studia to także dobre miejsce. Większość rzeczy jakie robimy w życiu mają nam podnieść nasze poczucie wartości. Zdrowy związek opiera się na tym, że ludzie się wzajemnie szanują i łechtają swoje poczucie wartości. Żyjemy w czasach gdzie łatwo oszukać ludzi wokół. Napiszę o tym więcej.

Widok innych par może obniżyć poczucie wartości. Widok szczęścia innych tak bardzo reklamowany poprzez FACEBOOKA , filmy i reality shows. Jako społeczeństwo jesteśmy karmieni szczęściem innych. Telewizja kocha szczęśliwych, utalentowanych ludzi. Chcesz kochać ciesz się życiem, ciesz się. Widok szczęścia innych jest zawsze dołujący. Każdy zmaga się z problemami. Jednak istotą jest, że jedni mają większe lub mniejsze. Życie to hiperbola.

Nieprzewidywalna hiperbola.

Poczucie wartości obniża także brak wartości związanej z pracą (Bezrobocie)

Bezrobocie to temat na osobny wpis gdyż statystyki liczą ludzie po pierwsze:

  • w każdym wieku
  • niezależnie czy na umowie o pracę czy zlecenie
  • ludzi, którzy pracują zgodnie z wykształceniem
  • przedsiębiorców
  • Bezrobotny to także osoba, któr pobiera zasilki i 500 plus

Sukcesy innych też obniżają nasze poczucie wartości

Nikomu nie wolno zazdrościć ale kiedy widzimy innych odnoszących sukcesy finansowe ittd. zastanawiamy się co z nami nie tak. Widzimy, że ktoś bierze ślub, mieszka za granicą. Zastanawiamy się co z nami nie jest tak. Nowy związek czy jakaś podróż.

Musiałem we wszystkim być numerem jeden, bo w moim przekornym sercu czułem się najmarniejszym z Bożych stworzeń”. Bob pomógł mi zrozumieć, że kiedy uniezależnisz się od świata i jego uznania, kiedy nie szukasz w nim już definicji i potwierdzeń, wreszcie możesz mu służyć. Zamiast próbować być najlepszy na świecie, bądź najlepszy dla świata.

Regina Brett

A co z coachingiem?

O tym już w kolejnej części. Życzę Wam abyście mieli wysokie poczucie wartości zawsze i nie poprzez krzywdzenie innych. Tym poczuciem wartości dzieli się ze światem i z innymi.

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: