Czy pisanie jest pracą?- Idea narcyzmu pisarzy i ludzi sztuki czyli ocena wartości twojej pracy

Czy pisanie jest pracą?- Idea narcyzmu pisarzy i ludzi sztuki czyli ocena wartości twojej pracy

To pytanie chodzi za mną od dłużeszego czasu. Kiedy wysyłam swoje CV czy piszę książkę. Czym tak właściwie jest pisanie i czym różni się zwykłe pisanie od tego innego? Czyli. Pisania jak i mowy uczymy się jako dzieci. Czyli nic szczególnego. Jeśli umiemy pisać to nie jesteśmy analfabetami.

Wobec tego czym jest owy analfabetyzm. I czy naprawdę każdy z nas umie pisać WIKIPEDIA:

W rozumieniu popularnym brak umiejętności pisania i czytania oraz wykonywania czterech podstawowych działań matematycznych u osób dorosłych, tj. według kryteriów UNESCO – powyżej 15. roku życia. Osoby nieposiadające takich umiejętności nazywane są „analfabetami”. Procesem zmniejszającym analfabetyzm poprzez nauczanie analfabetów posługiwania się pismem oraz drukiem jako środkami komunikacji jest alfabetyzacja.

Ja czytalam w wieku czterech lat. Pierwszy wiersz napisalam po śmierci dziadka. Po jego pogrzebie i miał tytul „śmierć”. Wtedy postanowilam, że będę poetką.Zgubiło mnie to marzenie. Jednak zdecydowanie wole prozę choć poezja to narzędzie uwodzenia. Tak , poezja to jak coś co siedzi w nas głęboko ale nie umiemy tego powiedzieć.

Pisanie i czytanie ze zrozumieniem to nie jest oczywista sprawa. Wiekszość ludzi nie odczuwa potrzeby zadawania zbędnych pytań, poszukiwania w głębi człowieka. Związek i dzieci to pewna oczywistość. W naszej kulturze i w innych rozmnażanie to pewna oczywistość.

Wróćmy do tematu zawodu. Jak dobrze wiecie istnieje mnóstwo bezsensownych zawodów chociażby w korporacji. Niektóre nazwy brzmią po prostu dumnie.

  • KiIm jesteś?
  • Account Managerem, fronted developerem , analitykiem biznesowym, junior specialist of marketing,

Tych prac i dziwnych nazw jest multum chociaż rodzaje pracy są jedne i takie same: Marketing (Czyli promowanie danej firmy, wydawnictwa, autora). W każdej firmie, urzędzie musi być księgowy bo bez tego ni rusz, dzial HR. W każdej firmie są sprawy administracyjne czyli wysylanie maili, poczty, pozyskiwanie klientów, utrzymanie klientów, biurokracja itp. Większość tych prac opiera się na pisaniu, praktycznie każda. W każdej pracy zdajesz raport z pracy, zarobków itd.

Problem polega a tym, że większość tych bezsensownych zawodów jest dobrze płatna. Pisanie też jest pracą. Tylko czego pisanie? Pisanie dokumentow w epoce biurokracji to prawdziwy dar. PNiedawno stworzyłam hasztag #zatrudnijpisarza

Kiedyś pisarz pisał na maszynie. Teraz ma laptopa, kawę i może pisać gdzie chce. Bycie pisarzem jest burżujskie ale tak naprawdę burżujsko jest na tym zarabiać. I tu przechodzimy do sedna bo nepotyzm jest w każdym środowisku.

Ostatatnio moja znajoma z przeszłości wydała tomik w znanym wydawnictwie. Nawet go kupiłam. Trochę jej nawet zazdrościlam. Kiedy jednak czytała te wiersze, tak dziwnie, tak obco. Widzialam w niej frustrację. Wiersze były przeciętne, grafomańskie a siedzący obok niej mężczyzna ewidentnie się nudził. Dlatego nie rozumiem idei czytania wierszy na wieczorkach. Nie zrozumiem idei spotka literackich. To forma promocji, by ktoś mnie kupił musi mnie poznać. Bo jako ludzkość nie pozebujemy czytać zezrozumieniem. Bo po co? Skoro ciężko nam przeczytać dokumenty to co dopiero książki? Chyba, że rzeczywiście coś nas intersuje. Interesuje nas dziś: Dob

Chyba, że rzeczywiście coś nas intersuje. Interesuje nas dziś: Dobre żarło, podroże, Facebook i Insta.

Ta naprawdę celem pracy jest posiadanie pieniędzy by mieć za co żyć (Mieszkać, placic , achunki i jeść), ale aby starczalo nam nasze hobby. Tak, chyba, że hobby jest pracą ale wtedy przestaje być hobby. Piszę teraz cztery książki, lubię to. Warto rozważyć ile jest warte jedno słowo zdanie.

Tak naprawdę celem pracy jest posiadanie pieniędzy by mieć za co żyć (Mieszkać, placic , achunki i jeść), ale aby starczalo nam nasze hobby. Tak, chyba, że hobby jest pracą ale wtedy przestaje być hobby. Piszę teraz cztery książki, lubię to. Warto rozważyć ile jest warte jedno słowo zdanie.

Przechodzimy więc do kolejnego aspektu: WARTOŚĆ WYKONYWANEJ PRACY

1.Wartość twej pracy ocenia szef, jeśli przynosisz mu odpowiednie zarobki, ale czy dostajesz wypłatę adekwatną do wykonywanej pracy?– NIE

2. Jeśli prowadzisz firmę to zawsze będziesz walczył o utrzymanie firmy i to będzie prioryret. Rzekoma wolność przedsiębiorcow jest więc złudzeniem.

3. Zawsze jesteś od czegoś zależny, od kogoś. Od szefa, szefowej, rodzicow, sytuacji polityczno-ekonomicznej, systemu…

4. Nikt nigdy nie doceni cię wystarczając gdyż wielu ludzi otrzymuje zaplstę za bezsensowne zawody, dostaje pracę. Wielu ludzi pracuje na stanowiskach i osiaga sukcesy przez tzw. „dobre wejścia”

5. Większość z nas ma podobne potrzeby, na podobne potrzeby zbieramy i pracujemy.

6. Nasza wartość nie jest zależna od tego jak pracujemy. Jak zarabiamy. Praca nadal jest czymś co ma spowodować, że będziemy posiadać pieniądze.

Dlaczego artysta to mistrz sprzedaży?

Artysta to osoba, ktora sprzeda coś za ogromną sumę. Sprzeda coś co nie jest tak wiele warte. Myslę, że dzis większość ciuchów, drogich kremów to tak naprawde oplata za logo. Jeśli artysta umie się sprzedać to tylko pozazdrościć. Pisarze mają gorzej bo to środowisko jest zamknięte, toksyczne i nijakie.

PRACA PISARZA UZNAWANA JEST ZA PRZYJEMNĄ BO W KONCU PRZED LAPTOPEM ALE TAK NIE JEST BO:

  1. Musi mieć pomysl i sprzedać ten pomysł.
  2. Wydawcy dają za sprzedaną ksiazkę co jest patologią i niesprawiedliwościa tego biznesu.
  3. Pisanie książki jest jak pisanie pracy magissterskiej czy doktorskiej.
  4. Poprawianie, szukanie okładki, grupy docelowej , szukanie recenzji to kolejna praca.
  5. Promocja książki i walka o czytelnika to walka o klienta
  6. Pisarz powinien łączyć się z filmem, teatrem itp.

NADAL NIE ROZUMIEM ROMANTYZOWANIA ZAWODU PISARZA/POETY SKORO JEGO WARTOŚĆ JEST I TAK NIESPRAWIEDLIWA.

Pracodawca ocenia twoją prace ale pracy pisarza wydawca nie ocenia a każdy chce zarobić na pracowniku.

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: