Portret ojca i współczesnego mężczyzny w serialu na podstawie książki Gustavo Majajovicha pt. „Ogród z brązu”kontra „Rozterki Fleishmana” na podstawie powieści Taffy  Brodesser-Akner

Portret ojca i współczesnego mężczyzny w serialu na podstawie książki Gustavo Majajovicha pt. „Ogród z brązu”kontra „Rozterki Fleishmana” na podstawie powieści Taffy Brodesser-Akner

Fabian Danubio może być spokojnie obrazem współczesnego mężczyzny. Joaquim Furriel idealnie stworzył swoją postać. Mężczyzny stonowanego, bez specjalnych emocji kochającego swoją żonę Lilly. Poznajemy ich jednak w trakcie kryzysu. Pojwiają się między nimi schody. Tajemniczy mur, który niszczy im relacje. Nasz bohater jest z zawodu architektem.

Pewnego dnia znika ich córka Moira. To staje się obsesją Fabiana. Żona zamiast szukać córki popada w coraz głębszą depresję, zanurza się w niej. Skupia się na niej nie myśląc o znalezieniu córki. Bojąc się wyjawić prawdę swojemu mężowi postanawia zakończyć swoje życie.

Tymczasem Fabian walczy z systemem, z policją, z wszechobecnym w jego życiu mrokiem. Walcz bo wierzy, że corka żyje. Krytykuje zachowania policji, która ma wiele spraw na głowie. Poznaje też policjantkę detektyw Blanco, która go wspiera i staje się jego łącznikiem z policją. Danubio walczy, nie poddaje się. Zostaje już sam na polu bitwy.

Mamy wielkie odliczanie, czas płynie. Fabian zzwraca się o pomoc do detektywa Cesara Dobertiego. Jest to bardzo dobry krok bo Cesar oddaje się owej sprawie. Znajduje pierwszy ślad. Między mężczyznami rodzi się przyjaźń. Od Fabiana bije chłód, obojętność wobec życia. Sam chciał zakończyć swoje życie gdyby jego przyjaciel nie odnalazł śladu. Fabian to pustelnik żyjący w wielkim mieście. Gdyby nie pragnienie odnalezienia córki podjąłby kroki podobne do żony.

W serialu mrok jest główną postacią. Mrok relacji, jakby miłość była na drugim planie. Kim jest więc córka? Czy kiedy ona się odnajduje Fabian slusznie chce ją odciąć osd jej przeszłości? czy jest dobrym ojcem. Jest na pewno rozczarowany gdyż wychodzi na jaw, że nie jest ojcem swojej córki. Dramat Fabiana staje się jeszcze większy.

Powoli jednak zbliża się do odnalezienia córki. Kosztem śmierci zacnego detektywa. Mimo wszystko z dwóch bohaterów wolę zdecydowanie Fabiana. Jest postacią tajemniczoną, rozczarowaną. Jednak zawsze wierzył, że jego corka się znajdzie. Musiał wiele wycierpieć i dowiedział się, że jego córka nie jest jego. Jest przykładem silnego mężczyzny, honorowego, który z godnością przyjmuje to co zgotował mu los. Pomaga innym w odnalezieniu dzieci.

Nasz bohater nie zmienia się jakoś szczególnie, probuje wychować Moirę jeszcze raz mimo jej przeszłości i faktów. Mimo tego, że jest jej prawnym opiekunem. Mimo, że jej matka popełniła samobójstwo bo chciała wyznać prawdę mężowi. Bardzo smutny to film o mężczyźnie kochającym swoją- nieswoją córkę. Oszukanego. Mężczyzny, który stał się ofiarą włlasnego ojcostwa.

Doktor Fleishman nie przemawia do mnie. Jest typowym, nieprzyjemnym mężczyzną z boohemy. Mimo to jest biedny w obliczu wyuzdanego Nowego Jorku. Jedynym atutem serialu z disneya jest fakt, że jest to walka spolecznych klas. Mamy tu konflikt z żoną, ojciec zostaje sam z dziećmi. Mamy tu intrygę. Mimo to Fleishman, specjalista od wątroby jest mało przekonujący. Siedzu na portalach randkowych, szuka obsesyjnie rozkoszy. Jest postacią samotną. Niestety jego wady uwydatniają się. Serial mówi też o rozstaniu, rozwodzie.

Mimo to wybieram Fabiana Danubio…

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: