Pisarka w świecie sztucznej inteligencji- „Nad talerzami” czyli mój wiersz napisany w 2006 roku o AI

Pisarka w świecie sztucznej inteligencji- „Nad talerzami” czyli mój wiersz napisany w 2006 roku o AI

NAD TALERZAMI

Zjedzmy i idźmy jak co niedziela do
kościoła, powiedzmy, że ten budynek
sprowadza na ziemię
coś czego jeszcze nie mamy

zjedzmy rosół: standard niedzielnych obiadów
i patrzmy w talerze a miłość to tylko kruszonka
miłość to tylko ta niedziela
porozmawiajmy kochani o sztucznej inteligencji
porozmawiajmy o urodzinach Danki
Kaśka zrobiła karierę na lodzie i zbiera laury

A my jemy rosół
Na wszelkie choroby dla dobra narodu
Zjedzmy rosół
Zjedliśmy a teraz poniesiemy karę
Delikatne wymioty, takie życie
Majka jest zakonnicą
Tomasz jest niewierny Patrycji
Ale kochamy się
Może jest w tym przesada ale dobrze wiesz:

Zjedzmy
To co nam podano na stół
Straciłam motywację już dawno
W tę niedzielę w tvp1 jest teatr
Musimy wrócić

NAD TALERZAMI, wiersz mojego autorstwa napisany w 2006 roku

Zaatakowana przez boty, mężczyzn Tindera, a także przez mojego ex dzielnie znoszę moje porażki. Tym razem atakuje mnie AI (artificial intelligence). Tymczasem ja muszę na tej wojnie ją pokonać lub się z nią zaprzyjaźnić. Termin sztuczna inteligencja po rz pierwszy został użyty w 1956 roku. Było to podczas konferencji na Uniwersytecie Dartmouth (Hanover, stan New Hampshire). Martin Minsky, jeden z założycieli zdefiniował AI :„naukę do tworzenia maszyn, które wymagają inteligencji, gdyby tworzyli to mężczyźni”. Współcześni informatycy definiują ją jednak jako system, który jest w stanie postrzegać swoje środowisko i podejmować działania, aby zmaksymalizować szansę na pomyślne osiągnięcie swoich celów. System ten jest w stanie interpretować, analizować dane i się uczyć. Czy jednak jest w stanie nauczyć się uczuć i wrażliwości? Dobrze wiemy, że zawsze będzie to bot. Jednak instrument stworzony przez człowieka.1Sztuczna inteligencja nie ma uczuć, mimo że pracują nad tym. Przypomina mi się wówczas film „”Her” (ona). W rolach głównych wystąpił Joaquin Phoenix i Scarlett Johansson. Bohater filmu zakochuje się w głosie Samanthy. Zazwyczaj jako ludzie chcemy kochać i wiele głębokich relacji zaczyna się od rozmowy. Podobno sztuczna inteligencja robi już wszystko. Świat stał się taki smart. .

Zastanawiam się, czy, nie za mało myślałam o przyszłości. Może dziś byłabym gdzie indziej. Nie muszę tutaj chyba wspominać o twórczości Stanisława Lema, który przewidział rzeczywistość. Teraz mamy multum filmów i seriali science-fiction, jest ich nadmiar. Zawsze są to eksperymenty wojskowo-naukowe. Zawsze te eksperymenty mają na celu pokazać nam, że uczucia się nie liczą. Po co komu wrażliwość, Bóg? Tylko nauka, która ułatwia nam życie. Czy pisarze pokonają AI? Jest to nierówna walka. Kiedyś pisało się ręcznie albo na maszynie. Kiedyś pisanie było znacznie większym wysiłkiem. Dziś mamy wiele możliwości, by stać się, tym kim chcemy być.

Na pewno nie będziesz pierwszy, bo przed tobą w tych miejscach byli inni. Czy świat AI jest wspólny ze światem literackim?. W każdej firmie, placówce sekretarki, księgowe piszą pisma, umowy. Jest wiele instytucji w tej słynnej biurokracji, o której pisał już Franz Kafka w „Zamku” – Bawi mnie to wszakże z tego powodu –rzekł K. – że pozwala mi przyjrzeć się od wewnątrz całej tej komicznej gmatwaninie, która w pewnych warunkach decyduje o egzystencji człowieka.

Dokumenty to sacrum znacznie większe niż książki. Jednak do stworzenia książki też potrzebna jest biurokracja. Biurokracja jest celem naszego życia. Codzienne życie: Podpisywanie dokumentów przez ludzi z odpowiednich hierarchii, im wyżej tym zbierasz więcej podpisów. Podpis = decyzja. Decyzja o tym, czy ktoś pójdzie dalej, wyruszy w wielkiej przestrzeni. W wielkiej pracy bycia robotem w pracy. Zazwyczaj człowiek nudzi się przez 8h w oczekiwaniu na dokumenty, podpisy i zadania. W tym świecie pisarka ma też nerwicę lękową i nie jako jedyna. Dziś jesteśmy zamknięci w naszych światach. Próbujemy je połączyć.

Zaradność to temat na osobny wpis bowiem artyści zawsze umierali w biedzie i zapomnieniu. Śmierć artysty pokazuje jego wartość. Niestety zachwyt trwa tylko chwilkę i niczego społeczeństwa nie uczy. Liczą się zasięgi, nowe technologie. Nie jestem wrogiem technologii tylko źle wykorzystywanej technologii. Ludzie okazują współczucie dla artysty. Szybko zapominają, gdyż potrzebują kolejnych bodźców. Wobec tej sytuacji nic nie zmienia ani w twoim życiu, a już na pewno nie w życiu artysty. Teraz artysta musi walczyć ze sztuczną inteligencją. Tylko czy sztuczna inteligencja to jedyny wróg twórcy? Amerykańscy pisarze domagają się pieniędzy za to, że sztuczna inteligencja wykorzystuje ich twórczość. To prawda jesteśmy wszyscy wykorzystywani jako twórcy. Skoro nad pisarzami dominują ludzie pracujący fizycznie, programiści i inne zawody. Zawód pisarz jest zawsze dodatkiem do pracy na etat. Żyjemy w czasach gdzie by, być sławnym nie trzeba niczego odkrywać. Wystarczy tylko dobrze się wypromować.

Wszelkie protesty ludzi piszących zaburzają wartość słowa. Czym jest słowo? Ile jest warte moje słowo i dlaczego akurat jest moje, a nie twoje. Skoro każdy z nas używa zdań. Język, czyli porozumienie. Dlaczego AI nas pokonuje? W życiu codziennym porozumiewamy się słowem, żyjemy w krainie biurokracji. Musisz wszystko udowodnić na piśmie, ale talent? Czy talent można udowodnić na piśmie? Co świadczy o wartości mojego dzieła? Większą wartość ma dokument sądowy, wnioski i inne dokumenty niż to, co pisarz napisał.

Zawód pisarz nie istnieje. Wydanie książki jest zależne od wielu czynników. Decyduje wydawcy i publika, która zechce wydać kilka złotych na książkę. Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają osoby z wyższym wykształceniem (58% absolwentów szkół wyższych, 14 % z wykształceniem zasadniczym lub zawodowym). Czytają też więcej kobiety.

Mimo to ludzie wciąż czytają za mało.

ANNLOVE

1https://www.sap.com/poland/products/artificial-intelligence/what-is-artificial-intelligence.html#:~:text=Historia%20AI&text=Termin%20sztuczna%20inteligencja%20zosta%C5%82%20wprowadzony,si%C4%99%20w%20niezwykle%20wsp%C3%B3%C5%82zale%C5%BCny%20spos%C3%B3b.

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: