Cykl o przemocy : Czym jest tak właściwie?cz.2

Cykl o przemocy : Czym jest tak właściwie?cz.2

Temat przemocy to temat rzeka. Dziś bardzo nadużywany. Przez to nie dostrzegamy innych jej wymiarów. Dostrzegamy przemoc na wojnach i w innych krajach. Czy można dziś czuć się bezpiecznie? Warto zrobić rozgraniczenie pomiędzy przemocą a rzeczywistością.

Przyjrzyjmy się sytuacji kiedy policjant przyjeżdża do kobiety-potencjalnej ofiary. Według statystyk 90 % mężczyzn odpowiedzialnych jest za przemoc (Czyli też homoseksualni i trzeba doliczyć policjantów). Traktujemy statystyki bardzo politycznie. Przywiązujemy do nich wagę zapominając,że po pierwsze wszystko zależy od:

  • Kompetencji policjantów
  • Kompetencji poprowadzonej sprawy
  • Systemu, który bada kto jest ofiarą a katem
  • Kto definiuje przemoc w danej sytuacji
  • Każda sprawa ma drugie dno a media szukają tylko powierzchni
  • Wydaje nam się,że to co czytamy jest prawdą a nie jest
  • Zapominamy o domniemaniu niewinności
  • Niebieska karta jest słabym narzędziem. Jeśli ona jest miernikiem to jest bardzo słabym miernikiem przemocy.
  • Dziś bardzo łatwo wrobić kogoś w przemoc

Kim jest ofiara a kim jest kat? Warto się nad tym zastanowić. Istnieje szereg procedur a propos przemocy, które niekoniecznie są potrzebne. Co to znaczy dziś być ofiarą przemocy. Zrobię o tym osobny wpis. Ofiara przemocy to osoba, która zostanie pobita na ulicy. Może zostać pobita ze skutkiem śmiertelnym. Co to znaczy kat i gdzie jest patologia? Patologia to liczne choroby, zaburzenia, bieda i brak perspektyw. Każdy człowiek jest inny dlatego kiedy robimy wszelkie prawa i procedury warto zadać pytanie: Komu chcemy zaszkodzić? Czy przemoc rzeczywiście ma pleć? Jeśli tak to na jakiej podstawie. Osobny wpis poświęcę niebieskiej karcie, która moim zdaniem nie jest dobrym źródłem zapobiegania przemocy. Przemoc jest nadużywana w każdej relacji i trudno ją zdiagnozować. Trudno też w czasach manipulacji stwierdzić kto mówi prawdę. Policjanci mają za zadanie spisać daną sytuację i na tym kończy się ich rola. Potem nie szukają już dowodów kto kogo bije.

Dalsze sprawy rozstrzyga Sąd. To bardzo skorumpowane miejsce i naprawdę trudno ocenić jak wygląda dziś prawda.

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: