Relacje według serialu HBO pt. „Biały Lotos”

Relacje według serialu HBO pt. „Biały Lotos”

Nie zamierzam pisać recenzji tego kultowego serialu a raczej skupić się na postaciach i ich relacjach. „Biały Lotos” to piękna kompozycja współczesnych czasów nie tylko w Ameryce. Po co właściwie są wakacje i dlaczego z wakacjami jest jak z kupnem nowego domu; Zastaw się a postaw się.

Serial jedzie po bandzie gdyż z perspektywy psychologicznej odkrywa najsłabsze punkty wielu ludzi. Wyjazd, którego celem jest odpoczynek.

Mamy młode małżeństwo Rachel (Alexandra Daddaro) i Shane (Jack Lacy). Ich relacja wydaje się być piękna jak resort gdzie przybyli. Shane jest bardzo bogaty a ona jest o klasę niżej. Wybiera piękną Rachel. Ona jest hotelem zachwycona on szuka dziury w całym. Okazuje swoje niezadowolenie wokół. Upewnia się czy został dobrze potraktowany. Czuć między nimi tę barierę. Mimo wszystko kobieta jak to kobieta zaczyna narzekać. Zaczyna narzekać na niespełnione ambicje chociaż On jej tłumaczy, że nie musi pracować. Powiem tak, że oglądając ten serial większość chce poszukać wady w Shane. Poza tym, że jest może gburowaty nie można nic mu zarzucić. Rachel to typowa kobieta, która narzeka na swojego męża, który jedyne czego pragnie to jej szczęście. Dba o nią i chce by była czuła się dobrze na wakacjach. Ona nie potrafi tego docenić i szuka „załatania dziur” także swojego niższego statusu społecznego.

Kolejnymi gośćmi „Białego Lotosu” są Mossbacherowie. Typowa amerykańska rodzina. Przyjechali z córką Oliwią i synem o imieniu Quinn. Syn sprawia wrażenie wystraszonego samotnika i pustelnika. Oliwia dla odmiany zabrała ze sobą przyjaciółkę Paulę. Początkowo myślałam, że Oliwia jest w Pauli zakochana. Jednak jest to jedno z niedomówień w serialu. Mark mąż jest osobą będącą nieco obok swojej żony. Martwi się czy nie jest chory na raka gdyż spuchły mu jądra. Nicole jeśli chodzi o Quinna mówi: Jest białym hetero mężczyzną a Ci nie mają łatwo.

https://www.youtube.com/watch?v=tMbS5d_Dw4Y

A jak wygląda życie służby, obsługi hotelu? Kierownik hotelu to specyficzny typek. Bardzo przeraża go usługiwanie innym. Nie czuje się za dobrze w tej roli. Żeby swojej roli podołać kradnie od dziewczyn narkotyki i tabletki. Wraz z nim jest jego wierna pomocnica Belinda, która zaprzyjaźnia się z Tanyą bogatą singielką, która marzy o miłości. Tanya stosuje typową zagrywkę psychologiczną „Załóż firmę i będziesz bogata”. To mityczne przekonanie działa także w Polsce jednak dalekie jest od amerykańskiego snu.

Serial pokazuje różnicę klas społecznych, które się przenikają. Hawaje czyli raj i marzenie by pławić się w luksusach. Kraina szczęścia. Tylko nasze szczęście nie zależy od naszych wakacji. Zależy za to od konfliktów wewnętrznych.

Cały serial nawiązuje do poematu Lorda Alfreda Tennysona pt.” Zjadacze Lotosu”. Kim byli „Zjadacze lotosu”? W mitologii greckiej był W mitologii greckiej lotophagi, czyli zjadacze lotosu byli mityczną rasą, którą starożytni Grecy identyfikowali z mieszkańcami populacji w północno-wschodniej Afryce. Legenda mówi nam, że piękna bogini zgubiła się w lesie. Gdy w końcu dotarła do miejsca, w którym znajdowała się mnóstwo błota zwanego lotosem, utopiła się w nim.

Lotos jest symbolem odrodzenia i nasi bohaterowie szukają odrodzenia, nowych dróg.

Dlaczego przygniata nas ciężar?

Dlaczego przygniata nas ciężar,I całkowicie trawi nas ostrym cierpieniem,Podczas gdy wszystko inne odpoczywa od zmęczenia?

I całkowicie trawi nas ostrym cierpieniem, Podczas gdy wszystko inne odpoczywa od zmęczenia?

***

Nienawistne jest ciemnoniebieskie niebo, Sklepione nad ciemnoniebieskim morzem.

Śmierć jest końcem życia; Ach, dlaczego życie ma być cała praca?

Zostaw nas w spokoju.

Czas pędzi naprzód szybko,a po chwili usta nasze są nieme. Zostaw nas w spokoju. Co to będzie trwać?

Wszystkie rzeczy są nam

odbierane i stają się

Częściami i paczkami straszliwej przeszłości.

Zostaw nas w spokoju. Jaką przyjemność możemy mieć na wojnie ze złem? Czy jest jakiś spokój we wspinaniu się po wspinającej się fali?

Wszystkie rzeczy odpoczywają i dojrzewają do grobu

W ciszy; dojrzewać, opadać i ustać:daj nam długi odpoczynek lub śmierć, ciemną śmierć lub senną ulgę.— „

Zjadacze Lotosów”, Alfred, Lord Tennyson

Szukający odrodzenia bohaterowie chcą być dziećmi na wakacjach ale ich problemy zabierają ze sobą. Próbują je z siebie uwolnić. Próbują nadać im sens.

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: