Niech no tylko zakwitną jabłonie czyli dalsze losy Osieckiej i jej nałogi  cz.2

Niech no tylko zakwitną jabłonie czyli dalsze losy Osieckiej i jej nałogi cz.2

https://gazetawroclawska.pl/anna-czyrska/pk/6345501/pg/43223

W 1969 roku Osiecka traci Marka Hłaskę , który zapija się w Weisbeden. No i Frykowskiego, który ginie w willi Romana Polańska wraz z Sharon Tate i innymi. To wszystko przedstawia nam film. Otaczała się bardzo różnymi mężczyznami. Lubiła dominować, palić i chlać.

Jej piosenki lecą w tle i tworzą film śpiewane przez jej przyjaciółki czyli Krystynę Sienkiewicz i Elżbietę Czyżewską. Ale Osiecka ma przyjaciół wielu, którzy rozumieją ją i wspierają. Tak kochani, artystów trzeba wspierać. Każdego człowieka trzeba wspierać. Osiecka nie była święta ale kto jest z nas?

Aleksandra Popławska i Eliza Rycembel stworzyly prawdziwy portret artystki. Miała ona swoje zdanie. Dumnie kroczyła z tym zdaniem, swoim manifestem.

Ja dlatego odeszłam ze środowiska literackiego. Każde środowisko jest dziwne . Tak, zrobiłam come back. Generalnie wyczuwam ,że nic się nie zmieniło. Nadal liczy się to w jakiej jesteś ekipie. Każdy poeta , pisarz chce być lepszy od drugiemu. Każdemu wydaje się, że jest nie wiadomo kim. Z natury każdemu z nas wydaje się, że jesteśmy od innych. Czasem przez to powstają zgrzyty. Postrzegamy dziś człowieka zbyt jedmowymierawo czyli, że ktoś jest Włochem i to jest jego jedyna cecha. Dlaczego teraz tak bardzo związki międzykulturowe są w modzie? Idzie za tym polityka i szpanowanie bo czyż koleżanki nie pozazdroszczą ci latynosa? Otoż to. Postrzegamy siebie bardzo rasowo. Bardzo politycznie. Różnią nas poglądy ale też łączą. Każdy chce mieć wpływ na ten świat. Jakiś. Mały lub duży i to o te wpływy toczy się gra. O te wpływy toczy się bolesna wojna.

Wracając do serialu to mamy tu pokazaną Osiecką, która ma fanaberie by być matką. Na ojca wybiera Daniela Passenta. Osiecka nie żałuje sobie życia, imprezowani, czy alkoholu. Ma trudną relację z matką, która nie może wybaczyć mężowi zdrady i chowa się w swoim mieszkaniu obserwując życie swojej sławnej córki. Osiecka w serialu jest pewna tego co robi. Mamy tu oczywiście cenzurę. Inne czasy. Czasy mi obce. Czasy, które mogę ogladać z perspektywy historii.

Osiecka potrafiła brać życie garściami. Na tamte czasy była dla tych mężczyzn egzotyczna. Szaleli za tym, że była takim freakiem, oryginalna, obeznana w świecie. Pochodziła z Warszawy, z bogatej rodziny. Miała możliwości. Otaczała się facetami, którzy za nią szaleli.

Mimo jej też poniekąd smutnego życia było ono też piękne. I tego mi brakowało kiedy zetknęłam się wokół z innymi ludźmi literatury. Teraz też byłam na sylwestrze. Impreza była fajna. Niektórzy fajni ludzie. Inni niestety artyści, ktorzy zgromadzili się na imprezie patrzyli na ciebie jak na konkurencję. Każdy chciał udowodnić, że jest bardziej znany od drugiego.Nikt nie szukał drugiego człowieka. Na szczęście było paru fajnych ludzi w tym organizatorka ale generalnie było dosyć

Świat nie jest taki zły,
Świat nie jest wcale mdły,
Niech no tylko zakwitną jabłonie,
To i milion z nieba kapnie,
I dziewczyna kocha łatwiej,
Jabłonie, kwitnące jabłonie…

Wszystkim manna pada z nieba,
Ludzie mają, co potrzeba,
Darmo światło, gaz, lokaje.
Śpią od rana do wieczora,
Czasem drepczą do kościoła
I nocą zmęczeni śpiewają…

Świat nie jest taki zły,
Świat nie jest taki mdły,
Niech no tylko zakwitną jabłonie.
Babcie wnuczkom bajki klecą,
Złote zęby z nieba lecą,
Jabłonie, kwitnące jabłonie…

Oto chmurka na niebiesiech,
Zgadujemy, co nam niesie –
Biały śnieg czy srebrne złotówki?
Wszyscy klniemy: „Toż to skandal!
Dzisiaj z nieba – wstyd i granda –
Lecą gorące parówki”.

Świat nie jest taki zły,
Świat nie jest wcale mdły,
Tak kończymy tę naszą melodię.
Wiosną ludzie umierają,
Wiosną ludzie się kochają,
I dziewczyna z ulicy, i złodziej.

Policjanci i poeci,
Chuligani, złote dzieci,
Wszyscy tańczą do świtu kankana.
Śpią od rana do wieczora,
Czasem drepczą do kościoła,
A w nocy zmęczeni śpiewają…

Świat nie jest taki zły,
Świat nie jest wcale mdły,
Niech no tylko zakwitną jabłonie,
To i milion z nieba kapnie,
I dziewczyna kocha łatwiej,
Jabłonie, kwitnące ja

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,halina_kunicka,niech_no_tylko_zakwitna_jablonie.html

-Łatwo się pani żyje?- Pada pytanie podczas wieczorku

– łatwo to mi się pisze- Odpowiada Agnieszka

Mnie też pisze się łatwo.

Piszę by zrozumieć co myślę. Dziś wysyłałam list do znanego poety. Poety, który dla mnie jest bardzo ważny. Osiągnął poetycki sukces a dziś cierpi. Tymczasem ja? Co ze mną? Patrzę na życie Osieckiej, nie musiała się martwić o pieniądze. Żyła tak jak chciała. Robiła to co chciała. Budziła szacunek.

Agnieszka budowała dziwne relacje z mężczyznami. Można powiedzieć, że oni tak naprawdę nie byli jej potrzebni. Serial pokazuje, że kiedy się zakochiwała zakochiwała do szaleństwa. Porzucila swoją córeczkę i męża. Sposób w jaki to zrobiła przypomina mi metodę jaką porzucił mnie mój ex. Ona potraktowała w podobny sposób swojego męża i ojca córeczki. Nie wiem jaką bym była matką ale nie mnie oceniać. W każdym z nas są demony. Agata Passent jest też dziennikarką. Mądrą i bardzo wartościową kobietą, ktora podkreśla w wywiadach, że wizyta mamy oznaczała święto.

– Była więc mamą dochodzącą. Tym bardziej kontakty z nią chciałam celebrować, było to dla mnie święto. A ona w to święto się spóźniała, zawalała. Czułam się jako dziecko podwójnie odtrącona. Pierwsze odtrącenie – że nie chciała ze mną mieszkać. Drugie – że nawet jako mama dochodząca wybiera alkohol, nie mnie – mówiła Passent.

https://natemat.pl/333443,osiecka-hitem-tvp-agata-passent-o-matce-i-jej-uzaleznieniu-cytaty

Alkoholizm uznawany jest za chorobę artystow. Jako narzędzie, które pozwala tworzyć. Trudno mi wyobrazić sobie siebie chlejącą wodkę choć był taki etap w moim życiu. Dokuczała mi wtedy samotność we Wrocławiu. Samotność i desperacja. Były momenty, że piłam wódkę i paliłam. Dziś popijam wino, piwo ale rzadko. I zazwyczaj do posiłku.

Wracając do Osieckiej dużo mężczyzn wykorzystywało ją bo była tą Osiecką. Mimo, że też była egoistyczna to jednak i mężczyźni traktowali ją jak trodeum. Niestety , tak jest do dziś.

Mężczyźni lubią wykorzystywać

kobiety, którym nie potrafią dorównać.

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: