23.02.2023 Światowy Dzień walki z Depresją – Depresja nie ma płci

23.02.2023 Światowy Dzień walki z Depresją – Depresja nie ma płci

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce w ostatnich prawie 10 latach o 59 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych.

Depresja- To choroba, która jest trochę modna. wielu ludzi głosi, że ma depresję. Wielu ludzi nadal uważa, że pomoc sobie i iść do psychatry to wstyd. Psychiatra to lekarz jak każdy inny. Jak objawia się depresja? Objawia się na różne sposoby.

PRZYCZYNY DEPRESJI:

  • Utrata pracy
  • Problemy w związku
  • Brak pracy
  • Porównywanie z innymi
  • Śmierć bliskiej osoby

Wiele innych przyczyn, które sprawiają,że nasze życie jest trudne. Ciężko jest też radzić sobie z problemami. Żyjemy w czasach kiedy ludzie z mojego pokolenia są „skazani” na rodziców. Bez ich pomocy rzadko kto funkcjonuje. Rybnek pracy jest bardzo niestabilny tak jak relacje między ludźmi.

23 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Został on ustanowiony w 2001 r. przez Ministerstwo Zdrowia, by zwrócić uwagę, jak poważna jest to choroba. Rozwijająca się latami, często niepostrzeżenie. Może wystąpić w każdym wieku, u każdej osoby – bez względu na płeć i status społeczny.

Wielu ludzi jest wykluczonych społecznie z powodu depresji i innych zaburzeń. Depresja stał się częścią naszego życia. Podczas głębokiej depresji pacjent często wycofuje się z życia. Kiedy kogoś poznajemy i mówimy tej osobie, że mamy problem zwłaszcza psychiczny ta osoba ucieka. Podobnie jest z pracodawcami.

PRACODAWCY RÓWNIEŻ WYKLUCZAJĄ PRACOWNIKÓW Z POWODU CHORÓB I ZABURZEŃ

Ludzie z chorobami psychcznymi mimo mówienia o tym głośno nadal traktowani są gorzej. Mimo, że wielu oceniających innych ludzi też cierpi na te schorzenia.

DEPRESJA NIE MA PŁCI A O DEPRESJI MĘŻCZYZN MÓWI SIĘ RZADZIEJ

Mężczyźni są bardzo trudni w mówieniu o tym, że są słabi. W mówieniu o tym co czuję i myślą. Bardziej są skryci, zamknięci w sobie. Kiedy są ofiarami przemocy to boją się o tym mówić. Boją się co będą o nich myśleć inne kobiety – Słaby, dawał się bić! Wyśmieją go jego koledzy. Depresja u mężczyzn jest trudna do wykrycia gdyż oni nie lubią sobie pomagać ani się leczyć.

Żyjemy w trudnych czasach dla relacji gdyż większość kobiet dziś „nosi spodnie”. Przez to trudno o partnerską relację. Lubimy też odchodzić kiedy jest problem, kiedy jest ciężko.

Piosenek o depresji jak i powodujących ją jest mnóstwo. Depresja stała się egzystencjalną ucieczką od rzeczywistości.

WEŹ SIĘ W GARŚĆ!

Ileż to razy słyszeliśmy, że mamy się „ogarnąć”. Ileż to razy świat był tak niesprawiedliwy, że nie rozumieliśmy. Ileż to razy…Może tu powstać poezja, dramat , piosenka. Powstało bardzo dużo. Życie nie jest i nie będzie niesprawiedliwe.

NAJGORSZĄ JEST KIEDY DEPRESJA PROWADZI DO SAMOBÓJSTWA LUB INNYCH TRAGEDII

Najczęściej wiele żon dowiaduje się, że ich mężowie mieli depresję dopiero kiedy się powieszą. Mężczyźni wolą ukrywać swoją samotność i problemy dlatego częściej niż kobiety dokonują aktu samobójczego.

Raport WHO (2019): Polscy mężczyźni odbierają sobie życie prawie najczęściej w Europie (23,9 samobójstw na 100 tys., 4. miejsce od końca w UE)

Mężczyźni w Polsce o wiele częściej zabierają sobie życie niż kobiety. Stosunek ten wynosi 7:1
Jakie są tego przyczyny? „Mężczyźni częściej twierdzą, że »jakoś się to ułoży«. Kobiety mają równie dużo obowiązków co mężczyźni, często też opiekują się domem, jednak są bardziej empatyczne i potrafią rozmawiać o problemach”

DEPRESJA U DZIECI I MŁODZIEŻY

Zaczyna się także u dzieci i młodzieży, którzy próbują pokonać presję w szkole i przed dorosłością.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY

Należy iść do psychiatry i powiedzieć o swoich problemach. Psychiatra przyjmuje przez NFZ i nie wymaga skierowania. Można skorzystać z telefnu zaufania.

Kto leczy depresję

  • poradniach zdrowia psychicznego.
  • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych.
  • ośrodkach interwencji kryzysowej.
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Nie ma co czekać.

NIE MA NA TYM ŚWIECIE SYTUACI BEZ WYJŚCIA!

POMÓŻ SOBIE I INNYM

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: