Dlaczego warto pojechać z dziećmi do Ostravy(Czechy)? Cykl zwiedzamy z dziećmi Svet Techniki Ostrawa. cz.1

Dlaczego warto pojechać z dziećmi do Ostravy(Czechy)? Cykl zwiedzamy z dziećmi Svet Techniki Ostrawa. cz.1

Ostrawa położona jest godzinę drogi od Baborowa czyli jadąc z Opola i okolic pojedziemy o godzinę dłużej. Co to za miasto ta Ostrawa? Położona jest w Czechach przy północnym krańcu Bramy Morawskiej na granicy Ślaska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw .Jest to bardzo ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy. Po mieście jeżdżą Trolejbusy.

Svet Techniki Ostrawa to miejsce niezwykłe. Pokazuje jak można wykorzystać stare fabryki i uczynić z nich miejsce, które uczyni świat lepszym dla dzieci. Jest to niezwykły obiekt. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był Mały Svet Techniki U6 i kompletnie nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest tam jeszcze druga część. Co znajdziemy w U6?

https://www.youtube.com/watch?v=DcuaHuS1nY8

W swiecie Techniki jest świat nauki poprzez zabawane gdzie dziecko wcieli się w każdą rolę

Swet Techniki Ostrava to inwestycja w rozwój dziecka. Wszystko jest idealnie skomponowane i często dodatkowo odbywają się wystawy tematyczne. Akurat kiedy my byliśmy to była wystawa wprost ze świata policji. Można było przejechać się samochodem po pijaku w specjalnych okularach albo poczuć co dzieje się z samochodem i pasażerem kiedy dzieje się wypadek. Była to wystawa bardzo ciekawa. Były też osoby , które przeżyły wypadki samochodowe i od tej pory były niepełnosprawne.

Mały Svet to bardziej odtworzenie Czech z dawnych lat. Nie brakuje tam samochodów, muzeum wody. Znajdziemy tam piasek kinetyczny. Dzieci mogą np. prać, jezdzić wokół w kole. Jest to świat fizyki, nauki i doświadczenia zrobiony z dosknałą precyzją. Nie byłam jeszcze w Muzeum Nauki Kopernik ale postuluje o powstanie podobnych miejsc w Polsce.

Najciekawsze, ze Czesi postawili Svet Techniki na terenie starej fabryki. Z oddali nie wygląda zachęcająco. Jednak kiedy tam wejdziemy to już wchodzimy w krainę przeszłości, teraźniejszości. Czesi potrafią wykorzystać to co jest pozornie bezużyteczne i nieatrakcyjne.

Dla dorosłych to miejsce jest rownież ciekawe. Na zdjęciu wyżej symulator wypadku samochodowego. Ja podczas tego wielkiego boom!Głośne i szybkie booom.

Bardzo polecam to miejsce zwlaszcza kiedy za oknem brzydko choć latem także Ostrava oferuje mnóstwo atrakcji. W Ostravie odbywają się np. Dny Nato i wiele innych ciekawych imprez, które warto śledzić.

To miejsce gdzie dzieci się nie znudzą. W obiekcie znajdują się restauracja, czeska hoplandia, Hotel , dwa muzea czyli Maly Svet Techniki U6 i Svet Techniki i wiele innych atrakcji. Wszystkiego nie da się zwiedzić w jeden dzień ale wasze dzieci to zapamiętają. Warto tam wracać gdy pada deszcz.

Jeśli chodzi o koszta to bilet rodzinny kosztuje 810 koron czyli około 135 złotych za bilet rodzinny. Naprawdę warto tam pojechać ze swoimi pociechami.

Share

Leave a Reply

%d bloggers like this: