Empatia- Czy jest w życiu przydatna? cz.1

Empatia to współodczuwanie z ludźmi czy zwierzętami. Żyjemy w czasach gdzie ludzie nie jedzą mięsa z przyczyn ideologicznych. Wpis dotyczy jednak empatii względem ludzi. Istnieją jednak ludzie, którzy nie mają empatii. Pewnie od razu przychodzi wam na myśl jakiś psychopata. Każdy z nas ma również coś z psychopaty.

Kiedy wchodzimy z kimś w relację to bardzo ważne byście umieli współodczuwać na tym samym poziomie. W każdej zdrowej relacji empatia jest bardzo przydatnym narzędziem. Pozwala nam wejść w rolę osoby, której kochamy. Tym samym doświadczyć wraz z nim tego cierpienia.

Doświadczanie wspólnych pięknych chwil jest ważne. Żyjemy w czasach gdy człowieka traktuje się jak śmiecia. Jak rzecz. Mogę cię porzucić w trudnych chwilach. Brak empatii względem innych ludzi czy bliskich nam osób zaburza relację. Każdy z nas ma jakiś stopień empatii.

Kiedy jesteśmy w relacji ważna jest komunikacja. Komunikowanie o swoich potrzebach i pragnieniach. Nasz partner/partnerka to osoba, której ufamy. Oddajemy tej drugiej osobie nasze życie. Oddajemy w jej ręce. Oddajemy do opieki nad nami. Jest w tym coś pięknego i nieskazitelnego. Jest to też wasz świat wspólny. Wasza własna intymność. Wasza własna opowieść. Tu nikt poza wami (Wy czyli jako para) nie ma dostępu. Razem tworzycie najmniejsze państwo świata. Znacie wasze słabe i mocne strony. Dobry związek to taki gdzie czujesz się bezpiecznie jak w domu. Czujesz, że ta osoba ukoi twoje smutki. Jest przy tobie niezależnie czy jesteś biedny czy bogaty. Niezależnie od nastrojów. Miłość jest trudna ale fakt, że media także nakłaniają do podjęcia decyzji. Tych złych decyzji także. Będę o tym jeszcze wspominać w dalszych wpisach,

Empatia jest w życiu przydatna ale jest też utrudnieniem. Wiele rzeczy utrudnia. Ludzie pozbawieni empatii nie potrafią zrozumieć tych pozbawionych empatii. Przykładem jest choćby polityka.

Jednak empatia ma też swoje granice. Potrafi być narzędziem manipulacji. Nadmiar szkodzi. Warto wyznaczyć swoje granice. Czy warto być empatycznym? Tak, warto. Niestety należy też być ostrożnym.

Reklamy

Dodaj komentarz